Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   nataliag   Bawełna organiczna a bawełna konwencjonalna
0

Bawełna organiczna a bawełna konwencjonalna

Ekologiczna uprawa bawełnyNie od dziś wiadomo, że produkty pochodzenia naturalnego w przytłaczającej większości przypadków są lepsze od syntetyków. Nie inaczej jest w przypadku materiałów, z których szyje się ubrania. Najbardziej pożądane są te wykonane z bawełny, lnu, jedwabiu czy wiskozy. Spośród z nich najpopularniejsza i najtańsza jest bawełna, więc to po ubrania z wszywką „100% cotton/baumwolle”sięgamy najczęściej, przekonani, że zaopatrujemy się w dobry, naturalny produkt.
 
Czy tak jest naprawdę? Niestety nie...
 
Dostępne w handlu ubrania z bawełny są w przeważającej mierze dość tanie (pomijamy tutaj te z metką znanej marki, gdyż płaci się wtedy nie za materiał, ale za rzeczoną markę). Ta niska cena musi być czymś powodowana. A jest ona wynikiem sposobu uprawy bawełny na zdecydowanej większości upraw – metody konwencjonalnej.
 
Uprawy konwencjonalne to uprawy komercyjne – liczy się jak największy zysk w jak najkrótszym czasie. W związku z tym należałoby raczej powiedzieć, że bawełna jest nie uprawiana, ale produkowana. Jest to roślina dosyć wymagająca, a przy tym podatna na ataki szkodników, więc konieczne jest stosowanie ogromnej ilości pestycydów, a także innych środków chemicznych. Są one szkodliwe dla osób zatrudnionych na plantacji (a często są to małe dzieci), jak też dla osób noszących wyprodukowane ubrania, gdyż część chemikaliów pozostaje na włóknach.
 
Bawełna taka zbierana jest mechanicznie, co powoduje uszkodzenie nasion, w wyniku czego uwalniany jest olej brudzący włókna, które także są uszkadzane mechanicznie podczas zbioru. Zanieczyszczone włókna trzeba oczyścić, a potem utkać materiał, zafarbować go i zadrukować, co oznacza stosowanie dużej ilości agresywnych środków chemicznych oraz zużywanie ogromnych ilości wody.
 
Uprawa konwencjonalna niewiele ma wspólnego z zasadami etyki – wspomniane już zatrudnienie dzieci, narażenie pracowników na szkodliwe chemikalia, praca po kilkanaście godzin na dobę, w trudnych warunkach, za wynagrodzenie ledwie pozwalające na przeżycie – to brutalna rzeczywistość plantacji bawełny.
 
Ale okazuje się, że można postępować inaczej. Świadczą o tym uprawy bawełny organicznej. Są one wolne od jakiejkolwiek chemii. Przed rozpoczęciem uprawy gleba musi przejść co najmniej 3-letni okres karencji. W miejsce syntetycznych pestycydów i nawozów stosuje się substancje pochodzenia naturalnego, a chwasty usuwa się ręcznie lub za pomocą haczki. Ręcznie zbiera się także dojrzałą bawełnę, przez co nie ulega ona uszkodzeniu, a włókna są mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Zużywa się dużo mniej wody, a materiał zachowuje naturalny kolor lub farbuje się go naturalnymi barwnikami.
 
Dzięki temu bawełna organiczna nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby wywołać alergię i podrażnić skórę, zwłaszcza tak delikatną jak u noworodków i małych dzieci. Jest miękka i przyjemna w dotyku, pozwala skórze oddychać. Niestraszne jej wysokie temperatury i wielokrotne pranie – nie zmienia swoich kolorów i właściwości. Jest po prostu znacznie lepszej jakości, więc ubrania takie z powodzeniem można nosić przez kilka lat.
 
Ekologiczne uprawy bawełny działają w zgodzie z ideami Fair Trade, jak i zrównoważonego rozwoju. W ten sposób promowani są drobni lokalni rolnicy i szanowane są prawa pracowników. Nie ma mowy o zatrudnianiu dzieci, a zatrudnieni mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie.
 
To wszystko znajduje jednak odzwierciedlenie w cenie – bawełna organiczna jest po prostu znacznie droższa od konwencjonalnej. W tym przypadku potwierdza się hasło, że jakość kosztuje. Jednak jakość ta jest naprawdę nieporównywalnie większa, a do tego przekłada się na nasze zdrowie. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku najmniejszych dzieci, dla których ubranka z ekologicznej bawełny są szczególnie polecane. Do tego odzież z bawełny organicznej znacznie wolniej się zużywa, przez co trzeba ją kupować znacznie rzadziej.
 
Ponadto decydując się na zakup bawełny z certyfikatem Fair Trade wspiera się propagowanie tego ruchu, którego hasła są jak najbardziej słuszne i powinny być bliskie sercu każdego inteligentnego, odpowiedzialnego i wrażliwego człowieka.
Ten wpis czytano 593 razy.
Wypowiadasz się jako: niezalogowany

Dlaczego warto się zalogować?

  • Uzyskasz prosty dostęp do narzędzi portalu
  • Zautoryzujesz swoje wypowiedzi, stały NICK
  • Spopularyzujesz swoją osobę, AVATAR

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Dołączysz do społeczności ekologia.pl
  • Otrzymasz własną galerię i blog
  • Poznasz nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach
Zaloguj sięZarejestruj się
Podpis:
Ocena: