Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   nataliag   Dlaczego idee Sprawiedliwego Handlu są tak ważne?
0

Dlaczego idee Sprawiedliwego Handlu są tak ważne?

Fair Trade walczy o uczciwe ceny kakaoWiększość z nas, konsumentów czy też klientów, podczas zakupów kieruje się ceną. Albo jest ona determinantą decyzji, albo chociaż jednym z najważniejszych czynników. Właściwie nie ma co się temu dziwić, w końcu jako społeczeństwo nie należymy do krezusów, a nawet osoby dysponujące zasobniejszym portfelem wolą wydać więcej niż mniej. To naturalne. Ale czy wolno nam zapomnieć, że nie tylko cena się liczy?

 

W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie jest to dosyć trudne. Rządzi nim pieniądz, a czasami także rządzi nami... Dlatego z tym większą uwagą powinniśmy słuchać tych, którzy mówią do nas o Sprawiedliwym Handlu.

 

Czym w ogóle jest Sprawiedliwy Handel? To handel, w którym szanowane są prawa wszystkich osób stanowiących łańcuch sprzedażowy. Obecna sytuacja niesłychanie dyskryminuje bowiem tych, którzy stoją na jego początku i nie mają żadnego prawa głosu. Są to drobni wytwórcy, producenci i głównie rolnicy, uprawiający dla nas kakao, kawę, herbatę czy banany. Pracują oni za tę przysłowiową miskę ryżu – ich wynagrodzenie wynosi tyle, ile zechce zapłacić dystrybutor niepodzielnie rządzący lokalnym rynkiem. A że chce ona zarobić jak najwięcej, wynagrodzenie to jest śmiesznie niskie, nierzadko ledwie pokrywa koszty produkcji.

 

Sprawiedliwy Handel nie stawia na pierwszym miejscu pieniądza, ale to, by każdy był traktowany w równy sposób. Jednym ze sposobów jest ustalenie ceny minimalnej za wyroby, dzięki czemu producenci czują się bezpieczniej i mogą się spodziewać, jakie wynagrodzenie otrzymają. Sprawiedliwy Handel to także edukacja, uświadamianie rolnikom ich praw, ale także zwiększanie ich świadomości ekologicznej. Fair Trade bazuje bowiem na rozwoju zrównoważonym, by stan naszej planety nie ulegał pogorszeniu.

 

A co to oznacza dla nas, konsumentów? To, co bezpośrednio odczuwamy, to zdecydowanie lepsza jakość kupowanej żywności. Drobni rolnicy nie potrafią stosować nawozów i pestycydów, często nie wiedzą nawet o ich istnieniu. Ich uprawy oparte są na metodach tradycyjnych. A im mniej chemii w żywności, tym lepiej dla nas. Jeśli promowane będą takie właśnie wyroby, będziemy mieli do dyspozycji artykuły spożywcze o wysokiej wartości.

 

Czy to oznacza wyższe ceny? To nas przecież bardzo interesuje. Produkty z certyfikatem Fair Trade czasem, może zwykle kosztują więcej niż te bez znaczka. Zdarzają się jednak sytuacje, że towary spod znaku Fair Trade mają niższą cenę, wtedy tym bardziej warto je kupić.

 

Jest jednak coś ważniejszego niż cena. To satysfakcja i świadomość, że kupując dany produkt, dokłada się swoją własną małą cegiełkę do budowy świata, w którym bardziej od pieniądza liczą się wartości humanitarne i poczucie solidarności z tymi, którzy sami sobie pomóc nie mogą.

Ten wpis czytano 435 razy.